Budowa układu słonecznego fizyka

Pobierz

Na Księżycu znajduje się największy krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym.. Mieszkając na wirującej planecie Poj ęcie "wschód" i "zachód" oznaczaj ą nie tylko punkty na horyzoncie, ale maj ą znaczenie kulturowe i geograficzne.. W środku obłoku gaz kurczył się szybciej niż w zewnętrznych warstwach.. Jest to gwiazda średniej wielkości, ale w porównaniu z ziemią jest ogromna.. W środku obłoku gaz kurczył się szybciej niż w zewnętrznych warstwach i powstało Słońce, a pozostała materia utworzyła dysk wokół niego.Za Układ Słoneczny uważa się Słońce, które skupia prawie całą masę Układu oraz planety z księżycami, planetoidy, komety i materię gazowo pyłową wypełniającą przestrzeń między ciałami niebieskimi.. A 2 część to: - Jowisz - Saturn - Uran - Neptun.. Słońce leży w odległości około 25 tys. do 28 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki, a prędkość jego ruchu dookoła centrum Galaktyki to około 220 km/s.Słońce - budowa Słońce jest główną gwiazdą Układu Słonecznego.. » Układ Słoneczny - układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich.. » Ciała te to osiem planet, 173 znanych księżyców planet, pięć planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony)małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.Można powiedzieć, że dzielimy nasz Układ Słoneczny na 2 części..

Budowa Układu Słonecznego fizyka.

SŁOŃCE Dane techniczne: Średnica: 1 390 000 km Masa: 1.9 .Powstanie Układu Słonecznego wyjaśnia teoria Wielkiego Wybuchu (Big Bang).. Mówimy "Europa Zachodnia", "Bliski Wschód", "Dziki Zachód".. Ogniwo słoneczne składa się z .Układu Słonecznego, korzystając z dowolnego portalu np. , .. Większość obecnie produkowanych ogniw fotowoltaicznych oparta jest na półprzewodnikowych złączach p-n. Zapisuje znalezione zdjęcia (najładniejsze) planet i księżyców, w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela.. Słońce nie zawsze zachowuje się tak samo.Układ Słoneczny to Słońce i 8 planet krążących wokół niego.. Między 1 a 2 częścią znajduje się bardzo dużo planetoid (np. największa Cere ma średnicę 770 km.).. Wytwarzana energia jest wyzwalana w postaci olbrzymich ilości ciepła.. Około 50 milionach lat później zaczęły zachodzić reakcje jądrowe co spowodowało świecenie Słońca.UKŁAD SŁONECZNY I JEGO BUDOWA Ludzie od niepamiętnych czasów poszukiwali rozwiązania zagadki życia na Ziemi.. Ziemia jest dla nas idealnym miejscem zamieszkania.. Układ Słoneczny powstał około 5 - 6 miliardów lat temu z obłoku gazowo - pyłowego, który przyciągał materię ku gęstniejącemu jądru.. Słońce obraca się wokół własnej osi, więc jego pole magnetyczne jest spiralą, znaną jako spirala Parkera.. Uważa się, że Układ Słoneczny powstał około 4,6 miliarda lat temu..

Zbudowana głównie z wodoru.

Słońce jest w jednym z mniejszych spiralnych ramion Galaktyki, znanym jako Ramię Oriona (lub Ramię Lokalne).. Układ Słoneczny.. Układ Słoneczny.. Nasza galaktyka - Droga Mleczna jest galaktyką spiralną z poprzeczką.. Jest to krater Aitkena (Basen Biegun Południowy) i ma on średnicę około 2500 kilometrów.. Miliony lat temu wokół powstającego Słońca narodziła się rodzina ciał niebieskich, które nazywamy planetami.. Szacuje się, że wiek Układu Słonecznego to około 4.56 miliarda lat.. Znajduje się w takiej odległości od Słońca, że panują na niej temperatury umożliwiające.. Powstało Słońce, a pozostała materia utworzyła dysk.. REKLAMAIstnieją 4 podstawowe typy galaktyk: spiralne, spiralne z poprzeczką, eliptyczne i nieregularne.. Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi około: A.. Temperatura w jądrze słońca dochodzi 15-20 mln.. Wokół Słońca po bardzo wydłużonych orbitach krążą także komety.Układ Słoneczny - to układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich.. TEORIA GEOCENTRYCZNAUkład Słoneczny znajduje się w galaktyce Drogi Mlecznej, która jest galaktyką spiralną z poprzeczką o średnicy około 100 tys. lat świetlnych i zawiera około 200 miliardów gwiazd.. Ciała te to osiem planet, 173 znanych księżyców planet, pięć planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarnyJak więc powstał Układ Słoneczny?.

W słońcu jest skupiona prawie cała masa układu słonecznego.

Do naszego układu zaliczamy również komety tzn. okresowe.W skrócie Układ Słoneczny składa się z centralnej gwiazdy - Słońca, 8 planet i wielu innych mniejszych ciał niebieskich, takich jak planety karłowate, księżyce, komety, planetoidy.. Prawie wszystkie planety Układu Słonecznego posiadają księżyce.. Fizyka.. Planety Układu Słonecznego (uszeregowane według odległości od Słońca) to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.Budowa i powstanie Układu Słonecznego 4.1.. W jej jądrze zachodzą reakcje termojądrowe, czyli łączenie atomów wodoru i tworzeniu helu.. Kierowali wzrok na niebo obserwując zachodzące na nim rytmiczne zmiany i porównywali je z rytmem zmian w przyrodzie.. (1 godzina lekcyjna) Wyszukiwanie i zapisywanie informacji dotyczących planet Układu Słonecznego.. Ponadto do Układu Słonecznego należy ponad 205 księżyców, pięć planet karłowych, mniejsze ciała niebieskie (w liczbie przynajmniej miliardów, a wśród nich komety, meteoroidy) jak .Budowa Układu Słonecznego - charakterystyka planet.. Powoli dryfujące chmury pyłu i gazu uformowały ciała niebieskie, pod wpływem grawitacji coraz gęstszych gazów.1.. Spróbujmy i my sięgnąć wzrokiem poza Ziemię, podnieść głowę i popatrzeć w pełne tajemnic niebo.. Zadanie 2.. Elementy Układu Słonecznego to: Słońce - typowa gwiazda Drogi Mlecznej, 8 planet, ponad 160 księżyców, niezliczone planetoidy i komety, pył międzyplanetarny.Teoria heliocentryczna stworzona przez polskiego astronoma Mikołaja Kopernika prawidłowo wyjaśnia budowę Układu Słonecznego i miejsce Ziemi we wszechświecie..

Centralnym ciałem niebieskim jest Słońce, które oddziałuje grawitacyjnie na planety (8) tego układu planetarnego.

Większość planet obiegają ich naturalne satelity, księżyce, ponadto Jowisz, Saturn, Uran i Neptun posiadają charakterystyczne i bardzo widowiskowe pierścienie.Układ Słoneczny - jest układem planetarnym w galaktyce o nazwie Droga Mleczna.. Słońce ma budowę warstwową.Pole magnetyczne Słońca jest rozprowadzane po układzie słonecznym przez wiatr słoneczny - strumień naładowanego gazu, który "wieje" we wszystkich kierunkach.. 28.Fizyka Układu Słonecznego - planety i ich księżyce - drobne ciała w układzie planetarnym - powstanie Układu Słonecznego 7.. Układ Słoneczny składa się z centralnej gwiazdy Słońca, ośmiu planet krążących wokół niego i ogromnej liczby mniejszych obiektów.Układ słoneczny tworzą: słońce, planety i ich satelity, planetoidy, komety materie międzyplanetarne (drobny pył i gazy).. Podobnie jak wszystkie układy słoneczne, nasz powstał w wyniku zagęszczenia obłoku molekularnego, który zapadł się grawitacyjnie.. Jest on równy wiekowi najstarszych meteorytów.. Jedna część to planety: - Markury - Wenus - Ziemia - Mars.. Jak si ę to ma do kierunków świata?Centrum naszego Układu Słonecznego stanowi Słońce, wokół którego krąży dziewięć planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton, ale także wiele mniejszych ciał przyciąganych grawitacyjnie przez Słońce.. Do planet, które nie posiadają żadnego satelity zaliczamy: A. Plutona i Marsa B. Merkurego i Wenus C. Urana i Neptuna 3.Ogniwa fotowoltaiczne, ogniwa słoneczne lub fotoogniwa są to urządzenia, które zamieniają energię promieniowania słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną.. B. Wenus i Księżyc C. Merkury i Wenus D. Mars i Jowisz.. Karta pracy nr 2.. C, ciśnienie 500 mld atmosfer.Układ Słoneczny powstał około 5-6 miliardów lat temu z obłoku gazowo - pyłowego, który przyciągał materię ku gęstniejącemu jądru.. Wszystko razem - Słońce i krążące wokół niego planety - tworzą Układ Słoneczny.. Zadanie 5.Powstanie i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu, na skutek grawitacyjnego zapadnięcia się jednej z części niestabilnego obłoku molekularnego.Większość zapadającej się masy zebrała się pośrodku tworząc Słońce, podczas gdy reszta spłaszczyła się, formując dysk protoplanetarny - z niego z kolei powstały planety, księżyce, planety karłowate .Układ Słoneczny składa się z gwiazdy - Słońca, 8 krążących wokół niego planetUkład Słoneczny 1..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt