Odgadnij i zapisz w zeszycie wyrazy zawierające spółgłoski miękkie

Pobierz

z o.o., licencja: CC BY 3.0.. Jedyna różnica między nimi to napięcie bądź rozluźnienie wiązadeł głosowych.. Historyjka obrazkowa z tekstem umieszczonym w dymkach.. Zapis w zeszycie.. 10 Okładka Źródło: Contentplus.pl sp.. Spotkasz ją w Krainie Czarów.. A - głośnia ze strunami głosowymi, B - jama gardłowa, C - języczek, D - podniebienie miękkie, E - podniebienie twarde .spółgłoski miękkie.. 2 Zadanie.. Oto zbiór takich par spółgłosek twardych.. ;] 2011-10-17 18:25:00 Załóż nowy klubĆwiczenie 1.. 3 Zadanie.. Środek stylistyczny określający rzeczownik.. Wykonaj w zeszycie zadanie 11 ze strony 253 w podręczniku.W wierszu wyszukaj nie podkreślone wyrazy z cząstką róż, dodaj do nich wyrazy róż nica oraz róż nią i zapisz je w zeszycie w kolejności alfabetycznej (Ćw.2).. Zapoznaj się z wiadomościami z ramki "ZAPAMIĘTAJ" na s. 11 w niebieskim podręczniku.. Pamiętaj, że podobnie mogą być parami spółgłoski miękkie, np.: wi-fi, zi-si, dzi-ci.. wyrazy zawierające spółgłoski miękkie: ćwierka, gwiżdże, miauczy, pieje wyrazy zawierające tylko spółgłoski twarde: brzęczy, grucha, parska, skrzeczy, syczy, warczy Sprawdź poprawność wykonania.Zaznacz zielonym kolorem te wyrazy, w których litera "i" oznacza samogłoskę i jednocześnie miękkość poprzedzającej spółgłoski.. Wrócimy do niego we wrześniu.. W języku polskim miękkość spółgłosek oznaczamy na dwa sposoby: • za pomocą kreseczki (znaku diakrytycznego) nad spółgłoską → ź, ć, ń.Układ warg, języka, zębów jest w nich taki sam..

Odpowiedziami są wyrazy zawierające spółgłoski miękkie.

A.Młody koń B.Wielki ptak,podobno chowający głowę w piasek C.Jeden z jesiennych miesięcy D.Najsłynniejszy to Matołek E.Finał,moment czegoś F.Słodki jesienny owoc A.4 litera B .Kliknij tutaj, aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Odgadnij hasła.. A - głośnia ze strunami głosowymi, B - jama gardłowa, C - języczek, D - podniebienie miękkie, E - podniebienie twarde, F - dziąsła, G - zęby, H - wargi A - głośnia ze strunami .Staw czoło różnym głoskom!. .Zmień zaznaczone pogrubioną czcionką spółgłoski twarde na miękkie jakie wyrazy powstały w ten sposób 2011-09-14 20:34:02 Miękkie Lądowanie 2011-05-17 20:58:53 W nazwach których miesięcy występują spółgłoski miękkie 2013-04-02 15:05:05Odgadnij i zapisz w zeszycie wyrazy , w których niektóre spółgłoski są wymawiane bezdzwięcznie.. dziupla .. Inaczej złóść e. Zwierze z garbami f. Dżewo z legędy o Lechu.. Question from @Magdat123 - Gimnazjum - PolskiOto zbiór takich par spółgłosek twardych.. Inaczej złóść e. Zwierze z garbami f. Dżewo z legędy o LechuOpracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Pamiętajcie o funkcji i. wyrazy ..

7.Potkreśl w wierszu wyrazy zawierające spułgłoski miękkie.

Choroba gardła.. Anka.Odgadnij i zapisz w zeszycie wyrazy zakończone ę podręcznik klasa 7 zad 4. rąbią pijak gdzie chrzciny drwa .Zapisz w zeszycie przymiotniki i czasowniki które byłyby przydatne do opisu sceny ukazanej na ilustracji Następnie podkreśl wyrazy zawierające spółgłoski miękkie.. Uzupełniamy tabelę wyrazami z pamiętnika: zmiękczenia przez i: litery oznaczające spółgłoski miękkie: książkę, Ziemi, podobnie, dzisiejsza, Koperniku, Ziemię, chciałbym, ludzi, niszczyć .. Zeszyt ćwicze ń Szkolni przyjaciele.. dwie co trafiła to głupi nie głowy nigdy jedna.. Ćwiczenie 3 wykonaj w zeszycie: Spółgłoska miękka, która występuje przed spółgłoską, jest .Temat: Spółgłoski miękkie i twarde.. głoski.. Książę, kurczę, źrebię, imię .Odgadnij i zapisz w zeszycie wyrazy, w których niektóre spółgłoski są wymawiane bezdzwięcznie.. 2010-03-28 15:29:37 Kto poda najwięcej wyrazów angielskich używanych w Polsce ?. w b z ż d dz g f p s sz t c k Niektóre spółgłoski są dźwięczne, ale nie mają odpowiedników bezdźwięcznych: m, n, r, l, ł, j.P cz. 3 s. 44-45 Odpoczynek jest ważny 55 zzUłóż zdania z wybraną trójką wyrazów i zapisz je w zeszycie..

1,2 str. 54 i zapisz je w zeszycie jak zawsze po dwie linijki.

Karty ćwiczeń cz. 4 .Zapoznaj się z pisownią liter ćw.. Każde hasło ma 6 liter.. Wykonaj poniższe ćwiczenie w zeszycie, (po całej linijce) pamiętając o poprawnym łączeniu liter.. Żonaty męszczyzna B. Ptak lub urządzenie lub użądzenie do nalewania wody c.. Odpowiedź Guest.. Przymiotniki: słonecznie, ciepło, wesołoPodkreślcie w nim wszystkie wyrazy zawierające spółgłoski miękkie.. Pamiętaj, że podobnie mogą być parami spółgłoski miękkie, np.: wi‑fi, zi‑si, dzi‑ci.Należą do nich: rz, sz, cz, ż, c, dz, dż, l. W. odmianie rzeczowników rodzaju męskiego wyrazy zakończone na k, g, ch.. Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.. Wyrazy syn króla, inaczej kurczak,młody koń,przed nazwiskiem proszę zróbcie to bo mam na jutro pls !. Zawody rowerowe d. odczytaj hasło i jego wyjaśnienia.. W trzecim tygodniu września omawiamy lekturę pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem".Proszę o poważne .Wykonaj zadanie 1, odpowiedź zapisz w zeszycie.. 1 Zobacz odpowiedź karola741 karola741 .. .Napisz list w imieniu Niki, znad morza do Feliksa.. Zapisz temat lekcji.. • ci (3x) .. •Wypisz wyrazy, w których głoski są inaczej wymawiane niż zapisywane: - czasowniki nazywające swawole Gawła, - rzeczowniki nazywające przedmioty znajdujące się w mieszkaniach .. Zapisz w zeszycie otrzymane związki wyrazowe.W tekście z pamiętnika znajdź wyrazy..

c)Podzielcie wyrazy na głoski.

Odgadnij i zapisz w zeszycie wyrazy zawierające spółgłoski miękkie.Wskazane litery tych haseł otworzą nazwę przedmiotu,który bywa koszmarem poranków.. Wykonaj na platformie i sprawdź ćwiczenie 2.. Czerwony, niewielki owoc.. Przyglądając się schematowi budowy narządów mowy, opisz powstawanie wybranego dźwięku mowy (głoski).. Objasnienia haseł A.. Przyglądając się schematowi budowy narządów mowy, opisz powstawanie wybranego dźwięku mowy (głoski).. Połącz pasujące do siebie puzzle, a dowiesz się, co jest ważne dla zdrowia.Zapisz w zeszycie: Uproszczenie grupy spółgłoskowej to zjawisko polegające na tym, że podczas wymawiania niektórych wyrazów zawierających grupę spółgłosek dochodzi do opuszczenia jednej z nich, np. pierwszy (wymowa: pierszy), jabłko (wymowa: japko).. zzNapisz w zeszycie dwa zdania na temat tego, co jest ważne dla zdrowia.Możesz skorzystać z zapisanych wcześniej sformułowań.. Wymyśl i zapisz w zeszycie slogan reklamowy , w którym zachęcisz do zwiedzania powiatu kozienickiego.Odgadnij zawierające spółgłoski miękkie i wpisz je do diagramu.. Czerwonym kolorem zaznacz pozostałe wyrazy, z których następnie ułóż cztery przysłowia i zapisz je w zeszycie.. wybierz i zapisz przykłady ilustrujące różne możliwości oznaczania miękkoś ci głosek.. Zapisz w zeszycie.. Widzimy się na wideo lekcji w czwartek o godz.8.55.Zapisz w zeszycie taki wyraz, który zawiera najwięcej głosek, oraz taki, który zawiera najwięcej liter.. oliwa .. chomik .. Zawody rowerowe d. Wykorzystaj wybrane zwroty zapisane poniżej: unosi się do góry, opada, tworzy węższą szczelinę, oddala się od podniebienia twardego, prawie dotyka podniebienia twardego.Uzasadnij pisownię wyrazów ze spółgłoskami tracącymi dźwięcznośc?. Inaczej złosc G.Przez płotki lub z przeszkodami B.Ptak lub urządzenie do nalewania wody.. Ułóż zdanie z wybranym wyrazemWypisz z wiersza wyrazy zawierające spółgłoski miękkie oznaczone na różne sposoby.. W polszczyźnie istnieją jeszcze spółgłoski zmiękczone np. b' p' l' itd.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Wymów kilkakrotnie pary spółgłosek: s - ś, dz - dź, n - ń i opisz - tutaj lub w zeszycie - co się dzieje ze środkiem języka podczas ich wymawiania.. Żonaty mężczyzna D.. Gdy wymawiamy spółgłoski miękkie, środek języka unosi się, a gdy wymawiamy spółgłoski twarde środkowa część języka się nie podnosi.. Odpowiedź Guest.. Pamiętaj jeżeli w wyrazach na początku powtarzają się te same litery to porównujemy kolejne litery te, którymi się różnią np. w wyrazach róż ni ca - róż ni ą ..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt