Interpretacja morfologii w ciąży

Pobierz

Ich interpretacji powinien dokonać lekarz.. W artości obniżone wynikają z niedoborów żywieniowych, utraty żelaza przez przewód pokarmowy, drogi moczowe lub stanu zwiększonego zapotrzebowania, tj. w ciąży czy w okresie karmienia piersią.. Lekko obniżony poziom hemoglobiny jest normalny dla ciąży (norma dla kobiet ciężarnych jest obniżona).. Zlecono morfologię oraz badanie moczu.. Tylko on jest w stanie stwierdzić, czy niski hematokryt w ciąży oraz podwyższone leukocyty w ciąży stanowią powody do niepokoju i czy mogą one świadczyć o zagrożeniu dla zdrowia.Morfologia krwi to podstawowe badanie wykonywane przez lekarza w celu diagnostyki lub profilaktyki.. Teraz czuję się dobrze.. Zwiększenie liczby erytrocytów zdarza się rzadko (występuje np. u osób przebywających wysoko w górach), zaś wynik poniżej normy może być spowodowany utratą krwi, niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego albo żelaza.Wyniki morfologii krwi w ciąży mają prawo odbiegać od normy.. Podstawowe badanie krwi nie służy również do oznaczenia poziomu cukru, cholesterolu czy poziomu hormonów (w tym tarczycy).. W 30 tygodniu trafiłam na oddział patologii ciąży z podejrzeniem przedwczesnego porodu ( byłam tylko kilka dni).. Ponadto interpretacja wyniku, szczególnie w przypadku dzieci, jest trudna .Morfologia krwi jest to podstawowe badanie diagnostyczne, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi.Normy wyników badań krwi zależą od wielu czynników, z tego powodu powinny być zawsze analizowane przez lekarza w oparciu o wykonane badanie lekarskie i dokładnie zebrany wywiad.W zasadzie jego interpretacja nie różni się znacząco od tej w przypadku dorosłych..

Jestem w 25 tygodzniu ciąży.

Które spośród nich mają największe znaczenie?. mężczyźni - 4,5-6,5 M/µl.. Badanie morfologii krwi u dziecka dostarcza wielu informacji, ale należy pamiętać, że jak każde badanie, samo w sobie mówi zbyt mało i musi być rozpatrywane w kontekście konkretnego pacjenta, jego objawów towarzyszących, wyników innych badań pomocniczych.. ciąży i wykonałam właśnie wyniki morfologii .Niestety mój lekarz rozchorował się i wizyte mam przełożoną za 2 tygodnie a trochę niepokoją mnie 3 parametry.. Proszę o odpowiedź czy w ciąży mogą się zdarzyć takie parametry, czy też powinnam wcześn.Interpretacja wyniku morfologii krwi w 10. tygodniu ciąży Zaloguj .. jestem w 10 tyg ciąży i morfologią moja chyba jest coś nie tak leukocyty 11.6 normy 4-10 tu mam za dużo limfocyty 15,5 normy 20- 45tu za mało GR.. Nie chcę zmieniać lekarza w 35 tygodniu.. Nigdy nie interpretuj badań na własną rękę.. Norma RDW-CV u dzieci utrzymuje się na poziomie 11,5 - 14,5 proc.. Zwiększenie ponad normę zdarza się rzadko (np. u osób przebywających wysoko w górach).. Hemoglobina jest składnikiem krwinek czerwonych.. Nieznacznie obniżony poziom płytek krwi również nie jest powodem do niepokoju.. Magdalena Parys; Interpretacja wyników badań w 10. tygodniu ciąży - odpowiada Robert MarkowskiWyniki morfologii krwi podane przez Panią są w normie..

Jak odczytać wyniki morfologii krwi u dzieci?

Dzięki wynikom morfologii możliwe jest potwierdzenie podejrzewanego rozpoznania oraz znalezienie przyczyny występujących objawów.. Morfologia krwi obwodowejWynik morfologii krwi w 9-tygodniu ciąży - odpowiada Lek.. Zmniejszenie liczby erytrocytów to objaw anemii.. Mój lekarz nic nie mówi, ignoruje moje pytania.. Może być skutkiem utraty krwi (np. z wrzodu żołądka lub dwunastnicy) albo efektem niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.Normy hemoglobiny (HGB, Hb): • kobiety: 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l) • mężczyźni: 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l) Obniżenie poziomu hemoglobiny jest na ogół spowodowane niedokrwistością lub przewodnieniem organizmu.W artości podwyższone mają związek z przedawkowaniem preparatów żelaza, stanami zapalnymi nerek lub zatruciem ołowiem.. Morfologia bez skierowania.. To podstawowy parametr, który służy do rozpoznawania niedokrwistości.Norma dla kobiet: 4,2-5,4 mln/mikrolitr.. Zamiast się niepokoić skonsultuj się z lekarzem, który kompleksowo przyjrzy się im, a w razie konieczności podejmie stosowne kroki, np: zleci suplementację bądź dodatkowe badania.Morfologia - nieprawidłowości w szpiku kostnym, normy, diagnozowanie chorób .. Ciąża to okres w którym dochodzi do zmian w różnych układach organizmu.MPV morfologia - ciąża U kobiet w ciąży wyniki morfologii krwi mogą odbiegać od normy i nie jest to zjawisko nietypowe..

Mam 29 lat, jestem w 9 tygodniu ciąży.

Morfologia krwiokreśla między innymi takie parametry, jak liczba białych i czerwonych krwinek, trombocytów oraz hemoglobiny.Tego typu badanie krwi wymaga pobrania próbki krwi obwodowej, zazwyczaj z żyły łokciowej.Proszę o pomoc w interpretacji wyników morfologii i moczu.. Chciałabym się dowiedzieć, czy moje wyniki badań są prawidłowe.Witam!. jestem przerażona tym co mi ta Pani co odbierałam wyniki powiedzsiała.. Proszę o pomoc.1.. Wszystko jest w normie, ale nie wiem jak zinterpretować: LYM% wynik: 67,10 H GRAN% wynik: 25,30 L Bardzo proszę o wytłumaczenie co to oznacza.. wielojądrz 8,9 normy 2,5-5,0 tu za dużoInterpretacja wyników badań morfologii krwi.. Aleksandra Witkowska Aleksandra Witkowska Proszę o interpretację wyników mojego 14-miesięcznego synka - odpowiada Lek.Wyniki morfologii w ciąży nie powinny być jednak interpretowane samodzielnie przez pacjentkę.. W zależności od punktu pobrań, cena może wahać się od 10 do 30 zł.Należy pamiętać o fakcie, że nawet całkowicie prawidłowa morfologia krwi nie wyklucza możliwości choroby, dlatego w każdym przypadku ostateczna interpretacja morfologii należy do lekarza kierującego na badanie i powinna się opierać nie tylko na porównaniu wyników z zakresami norm, ale przede wszystkim na badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta.Bardzo się niepokoję ciągle pogarszającymi się wynikami badań krwi..

w ciąży: 3,5-4,5 mln/mikrolitr.

Na wynik morfologii krwi składa się wiele parametrów, które oceniają poszczególne jej składniki.. Co warte jednak zaznaczenia, liczba krwinek czerwonych może znacznie się zmieniać w trakcie trwania ciąży.Norma dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl, w ciąży: 11,5-13,5 g/dl.. Jej zadaniem jest transport tlenu oraz dwutlenku węgla od i do poszczególnych komórek organizmu.. Nie należy się zatem tym martwić.. Izabela Ławnicka; Proszę o interpretację wyników morfologii z rozmazem u 5-letniej dziewczynki - odpowiada Lek.. Badanie to może mieć decydującą rolę w dalszym procesie leczenia.W ciąży fizjologicznie wzrasta liczba granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofili, co widać zarówno w liczbie granulocytów wyrażonej w tys/ml jak i procentowym rozmazie.. Liczba erytrocytów (RBC) - ciążowa norma dla tego parametru wynosi 3,5-4,5 mln/mikrolitr.. Czytaj więcej o interpretacja morfologii w ciazy na WP abcZdrowie.Wyniki morfologii krwi dostarczają wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia człowieka.. Próbowałam sie umówić ale do nastęnego tygodnia nie ma szans sie zarejestrować.. Podczas ciąży wzrasta liczba leukocytów, a na skutek niedoboru żelaza obniża się wartość hemoglobiny.Analizy wyników morfologii krwi powinien dokonać lekarz prowadzący ciążę i, gdy zajdzie taka potrzeba, może on polecić wskazane suplementy.Wszystko na temat: interpretacja morfologii w ciazy.. FerrytynaWitam, mam 26 lat, jestem w 24. tygodniu ciąży, chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników morfologii krwi.Moje wyniki z dnia: 26.08.2010: * Leukocyty 14,76 - powyżej normy * Erytrocyty 3,8 * Hemoglobina 12,4 * Hematokryt 34,6 - poniżej normy * MCV 91 * MCH 33 * MCHC 35,8 * Płytki krwi 230 * RDW-CV 11,9 * PDW 11,8 * P-LCR 29,3 * MPV 10,6 * Limfocyty 2,53 * Neutrofile 10,64 .W każdym przypadku ostateczna interpretacja wyników badania należy do lekarza kierującego na badanie i powinna się opierać nie tylko na porównaniu wyników z zakresami norm ale również na badaniu fizykalnym pacjenta oraz na znajomości jego ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz trybu życia.. Delikatne odchylenie można zauważyć jedynie w RDW-SD, ponieważ przyjmuje się, że norma wynosi 78-98 fl, podczas gdy u dorosłych jest to 80-90 fl.. Nie jest to jednak odchylenie .Morfologia nie wykrywa ciąży.. Jak odpbierałam wyniki to usłyszałam, że są złe i pownnam isć do lekarza.. Badanie można wykonać bez skierowania od lekarza, jest wówczas odpłatna..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt